Zubne Proteze na Vakuum (Silikonske Proteze)


Zubna Proteza na Vakuum

Proteze na vakuum nazivaju se i silikonske proteze zbog materijala od kod su sačinjene. Primenjuju se najčešće kod pacijenata koji u vilici nemaju nijedan zub.

Ovaj tip proteze spada u totalne proteze jer menja ceo nepostojeći zubni niz pacijenta, a uključuje i meka tkiva usne duplje i vilice.

Proteze na vakuum uglavnom su oralna pomagala u starijem životnom dobu, kada osim što pomažu da osoba nesmetano može da konzumira hranu, omogućavaju i normalan govor i izgled lica.

Pacijentima nisu omiljene iz više razloga, ali su svakako najjeftinije rešenje za problem bezubosti, dok se sa savremenim materijalima za izradu poboljšava i njihova udobnost.

Kada vam je Potrebna Zubna Proteza na Vakuum?

 Kod osoba koje nemaju nijedan zub u vilici ne postoji mogućnost izrade protetičkog mosta, s obzirom da most nema neki zub kao oslonac. Tada je proteza na vakuum jedno od najzastupljenijih rešenja.

Takođe, kada pacijent nije podoban kandidat za ugradnju zubnih implantanata zbog zdravstvene ili finansijske situacije, proteze ovog tipa mogu biti ekonomična alternativa.

U mnogim zemljama, proteze na vakuum se posmatraju kao privremena rešenja dok se ne urade implatanti, ali je među siromašnijim slojem ova proteza ipak trajno rešenje za problem nedostatka zuba.

Često se pacijenti dvoume da li su podobni kandidati za izradu silikonske proteze na vakuum kada im je u vilici preostalo nekoliko zuba. U konsultaciji sa stomatologom treba proveriti da li su preostali zubi zdravi i da li su duboko u zubnoj kosti. Ukoliko se zubi pomeraju, pričinjavaju bol ili se čini da će da ispadnu, treba ih odstraniti i izraditi pacijentu totalnu silikonsku protezu.

Održavanje Oralne Higijene i Proteze

Zubne proteze na vakuum nije teško održavati, s obzirom da ih pacijent može sam skinuti i tako redovno i lako očistiti. Oralna higijena je slična kao kada imate svoje zube.

Podrazumeva se pranje proteze ujutru i uveče pre spavanja. Protezu bi trebalo prati i nakon svakog jela da bi se sprečilo zadržavanje hrane ispod nje. Tako sprečavate i potencijalne infekcije i iritaciju desni.

Bez obzira što se ne radi o pravim zubima, bakterije u usnoj duplji su i dalje prisutne, pa se zubni plak može stvoriti i na površini proteze.

Dr. Emilija Petrović

Proteze se peru četkicom za zube (najbolje veoma mekom) i pastom za zube.

Noću se silikonska proteza skida da bi se desni odmorile, s obzirom da su meka tkiva ta koja drže ovu protezu na mestu. Kada je skinete, važno je protezu držati u vodi jer suva sredina ne pomaže očuvanju materijala od kog je izrađena.

Takođe, možete lako napraviti rastvor za dezinfekciju. Potrebno je da u vodi razmutite tabletu za čišćenje zubnih proteza. Tako ćete doprineti uklanjanju bakterija i sprečiti iritacije koje nastaju zbog plaka.

Pre nego što protezu ponovo stavite u usta, isperite je vodom. Nemojte preskakati redovno pranje proteze pastom i četkicom, jer rastvor može poslužiti samo kao pomoćno sredstvo u održavanju što bolje higijene.

Čak i kada nosite totalnu protezu na vakuum, neophodno je da četkicom i pastom očistite i desni. Desni treba izmasirati mekom četkicom, a povremeno i isprati sa vodicom za ispiranje usta.

Održavanje higijene usne duplje je važno jer sve bakterije iz usta prelaze i na vašu protezu, pa je potpuna oralna higijena moguća samo kada održavate i protezu i desni. U tome vam može pomoći i naš vodič sa deset saveta za oralnu higijenu.

Tvoj Zubar

Vaš saveznik u očuvanju zdravih zuba i lepog osmeha! Nudimo Vam sadržaje koji će poboljšati Vaše oralno zdravlje, razjasniti sve dileme vezane za oralne bolesti, olakšati prevenciju i svakodnevne rituale održavanja higijene zuba i desni.

Pročitajte Još